Blog

2022-07-06

HISTORIA KARIERY - FRANCESCO PECCO BAGNAIA

Na świat przyszedł w 1997 roku, we Włoskim mieście Turyn. Członek akademii motocyklistów

VR46. Już jako 12 latek zdobył pierwszy tytuł wygrywając mistrzostwa Europy MiniGP. Swój

debiut zaliczył w 2010 roku, gdzie wraz z zespołem Monlau Competición zajął 2. miejsce w

mistrzostwa Morza Śródziemnego. Sezon 2012 CEV Moto3 zakończył na trzecim miejscu jadąc

Hondą NSF250R. Lepsi od niego okazali się tylko Álex Márquez i Luca Amato.

Mistrzostwa Świata Moto3

W 2013 roku Francesco Bagnaia zadebiutował w Grand Prix wraz z zespołem Italia FMI, w

którym jego partnerem, również z Hondy był Romano Fenati. Niestety mimo wielkich chęci

młodego zawodnika udało mu się zdobyć tylko szesnaste miejsce, które było jego najwyższym

w siedemnastu wyścigach.

W 2014 roku zawodnik dołączył do nowego zespołu o nazwie Sky Racing Team VR46, w

którym jeździł na KTM ze swoich dotychczasowym partnerem. Drugi sezon w karierze

Francesco Bagnai pokazał, że ten potrafi się ścigać. Przedsezonowe treningi, zmiana drużyny

oraz motocykla przyniosły Pecco 4. miejsce oraz najszybsze okrążenie całego wyścigu.

Niestety z powodu kontuzji musiał opuścić zawody, wyraźnie osłabiony, kończąc je na 16.

miejscu z 50 punktami.

2015 rok to kolejne zmiany. Tym razem Bagnaia dołączył do Aspar Team Mahindra i nowych

zawodników – Juanfrana Gueverego oraz Jeorge Martina, gdzie udało zdobyć mu się pierwsze

w swoim życiu podium, w Le Mans kończąc wyścig jako 3. Szybsi byli tylko Romano Fenati

oraz Enea Bastianni. Kolejne wyścigi to brak 0,003 sekundy do podium w Mudello oraz

wypadek dwa okrążenia przez metą w Silverstone. Mimo tak niefortunnych zdarzeń zdobył o

26 punktów więcej niż w roku poprzednim. Niestety awans do Top 10 podczas całych

wyścigów nie przyniósł wymarzonych efektów. Strata punktów w siedmiu wyścigach jak i

dyskwalifikacja w pięciu spowodowały, że sezon 2015 Francesco ukończył na 14. miejscu z 76

punktami.

Sezon 2016 Bagnaia rozpoczął na podium w Losail oraz w Jerez zajmując trzecie miejsca.

Następny wyścig we Włoszech to kolejne trzecie miejsce, w którym wyprzedził Niccolò

Antonelliego o 0,006 sekundy. W Barcelonie Pecco zapewnił sobie i zespołowi Aspar Team

pierwsze zwycięstwo w Grand Prix na torze w Assen, który był jego 59. wyścigiem w Moto3.

W swojej kolekcji posiadał już 4. miejsca na podium w pierwszych 8 wyścigach w sezonie. Po

dwóch przeciętnych, jak na Bagnaie wyścigach przyszedł czas na pierwsze pole position w

Silvertone oraz drugie miejsce zaraz za Bradem Binderem. To również drugie zwycięstwo

Francesco na torze w Sepang wygrywając go po wypadku Brada Bindera, Joana Mira oraz

Lorenze Dalla Porty, którzy rozbili się na pierwszym zakręcie tuż po starcie wyścigu. Cały

sezon Pecco zakończył na 4. miejscu z 145 punktami na koncie oraz łącznie 2 zwycięstwami i

6 miejscami na podium.

Mistrzostwa świata Moto2

4 sezony w Mistrzostwach Moto3 przyszedł czas na zmianę kategorii na Moto2. Równolegle

ze zmianą zawodów Francesco Bagnaia zmienił również, a w zasadzie powrócił do zespołu

SKY Racing Team VR46, w którym startował 3 lata wcześniej ze Stefano Manzim. Czwarty

wyścig zakończył się dla Pecco na drugim miejscu na podium. W Le Mans Francesco zajął

również 2. miejsce oddając pole position Thomasowi Lüthiemu będąc, zaledwie o 0,026

sekundy wolniejszym. W Sachsenring zajął trzecie miejsce tuż za Franco Morbidellim oraz

Miguelem Oliveirą. W Misano szczęście dopisało Pecco gdyż mimo zajęcia czwarte miejsca po

Dominique Aegerterze, Thomasie Lüthim i Hafizhemim Syahrinemim okazało się, że Aegarter

został zdyskwalifikowany z całego wyścigu i Bagnai udało się wskoczyć na trzecie miejsce na

podium, które było jego czwartym w sezonie. Zdobył również nagrodę Rookie of the Year

(debiutant roku) w Moto2 po ukończeniu Grand Prix na torze w Motegi, w Japonii.

Debiutancki sezon w Moto2 ukończył na 5. Miejscu z 174 punktami, które zdobył w 16 na 18

wyścigów.

Mistrzostwa Świata Moto GP

Po dwóch sezonach w Moto2 Francesco Pecco Bagnaia awansował do MotoGP w zespole Pramac

Ducati. Mimo, że tą propozycję otrzymał już w 2018 roku, kiedy to wykazał się ogromnymi

zdolnościami w debiucie na Moto2, zrezygnował z oferty, aby wciąż mieć możliwość zdobycia tytułu

mistrza.  Debiut w Katarze nie poszedł po jego myśli, ponieważ w związku z uszkodzonym przednim

błotnikiem musiał zrezygnować z udziału w wyścigu. Swoje pierwsze punkty zdobył dopiero w

Argentynie, gdzie zajął 14 miejsce z dwoma punktami na koncie. W zawodach w Austin udało mu się

zdobyć wyższe, 9. miejsce zaraz po incydencie Marca Marqueza i Cala Crutchlowa, którzy z

niezależnych od siebie przyczyn odpadli z wyścigu. Po drodze udało mu się zdobyć jeszcze trzy

miejsca na podium. Sezon przyniósł również porażkę, którą było pierwsze w karierze nieukończenie

trzech wyścigów z rzędu. W ogólnej klasyfikacji Pecco zajął 15. miejsce w tabeli z 54 punktami na

koncie. Ostatni wyścig, który miał miejsce w Walencji przegrał w powodu kontuzji.

W związku z pandemią jaka nadeszła w 2020 roku wyścigi były mocno oddalone w czasie lub

odwołane całkowicie. Pierwszy wyścig odbył się 19 lipca w Jerez, natomiast kolejny, który miał mieć

miejsce na torze w Losail nie odbył się w ogóle. Mimo to Bagnaia swój pierwszy wyścig zakończył na 7

pozycji, natomiast kolejny odbywający się również w Jerez rozpoczął wyścig na 3. miejscu, niestety

nie dane było mu go ukończyć. Podczas 19 okrążenia, czyli 6 okrążeń przed metą jego motocykl

doznał awarii silnika przez co Pecco musiał zakończyć jazdę. Podczas wyścigu w Brnie podczas

jednego z okrążeń upadł i złamał nogę przez co został wycofany z zawodów.

Ducati & Francesco Bagnaia

W 2021 roku dołączył do oficjalnego zespołu Ducati. Pierwsze Grand Prix sezonu w Katarze zdobył

pierwsze pole position, a wyścig ukończył na 3. miejscu. W kolejnych wyścigach w Portugalii, Hiszpanii

i Austrii udało mu się zająć o jedno miejsce wyżej na podium. W Aragonii, po starcie z pole position

wygrał swój pierwszy wyścig co powtórzył w San Marino. Ostatni wyścig sezonu przyniósł mu

najwyższe miejsce na podium. W całosezonowej klasyfikacji zajął 2. Miejsce z małą liczbą, 26

punktów straty do Mistrza Świata Fabio Quartararo.

Początkiem roku 2022 ogłoszono, że Bagnaia przedłużył kontrakt z Ducati na kolejne 2 sezony (czytaj

więcej). Udało mu się zdobyć pole position w Jerez i powrócić na pierwsze miejsce. Niestety z

kolejnym wyścigiem w Le Mans spadł na 2. pozycję co nie zniechęciło go do działania, gdyż bardzo

szybko, bo już w następnym wyścigu w Mugello odzyskał podium po starcie z 9. miejsca. Podczas

zawodów w Sachsenring udało mu się również ustanowić nowy rekord toru. Jako jedyny zawodnik

nie przekroczył czasu 1 minuty i 20 sekund.

Francesco Pecco Bagnaia to uzdolniony zawodnik, który w swojej karierze ma okazję zdobyć jeszcze

wiele pole postion, miejsc na podium oraz nagród dla zawodników. Co przyniesie koniec sezonu? Oby

zawodnikowi dopisało nie tylko szczęście, ale i zdrowie by mógł osiągnąć swój cel, swoje wymarzone

miejsce na podium z tytułem mistrza świata.